Czy Erytrytol 1kg jest tym samym co 1kg cukru?

 

Współcześnie kładzie się duży nacisk na zdrowe odżywianie. Zaleca się wykluczenie z diety niezdrowej żywności i używanie jej zamienników. Cukier, czyli tak zwana “biała śmierć” może być przyczyną wielu chorób. Na szczęście na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej alternatyw dla tego produktu.

Erytrytol — co to właściwe jest?

Jak wspomniano wcześniej, jest to zdrowy zamiennik cukru. Można spotkać go pod dwoma nazwami-erytryt oraz erytrol. Jest to sacharyd, który występuje w przyrodzie np. owocach. Cechuje go niska wartość energetyczna, przez co nie podnosi poziomu glukozy we krwi.

Słodzik, a zdrowie

Erytrytol nie jest przekształcany przez organizm człowieka, w przeciwieństwie do zwykłego cukru. Dzięki czemu jest on korzystny dla naszego zdrowia. Słodzik zostaje wydalany wraz z moczem. Oznacza to, że nie ma żadnego wpływu na ciało oraz zdrowie człowieka. 

Zalety 

Produkt zaczyna być coraz bardziej popularny ze względu na pozytywne właściwości takie jak:

  • zerowy indeks glikemiczny, dlatego jest idealny dla diabetyków
  • niska wartość energetyczna, zastąpienie cukru tym słodzikiem pomaga w odchudzaniu
  • brak obcego posmaku, który zniechęca do jedzenia, w przeciwieństwie do innych słodzików

Kilka lat temu erytrytol można było kupić tylko online. Na szczęście dziś, można kupić produkt stacjonarnie w większych sklepach lub hipermarketach.

Wady

Można więc pomyśleć, że jest to produkt bez wad! W rzeczywistości tak nie jest. Należy pamiętać, że stosowanie słodzika w wysokich ilościach  może powodować zaburzenia pracy naszego organizmu. Niewątpliwą wadą jest cena, kupując zdrową alternatywę, musimy zapłacić więcej. Średnia cena kilogramowej paczki cukru wynosi ok. 3,5 zł. Natomiast erytrytol 1 kg w dobrej cenie kosztuje ok. 20,0 zł.

 Stosować, czy nie?

Erytrytol zdecydowanie jest zdrowszą opcją niż tradycyjny cukier. Można go wykorzystywać zamiennie. Sprawdzi się zarówno przy pieczeniu ciast, jak i słodzeniu kawy lub herbaty. Słodzik może okazać się pomocny w walce z dodatkowymi kilogramami, a także dla osób cierpiących na cukrzycę. Należy mieć na uwadze, że wydamy na  niego więcej pieniędzy oraz stosowanie go w wysokich ilościach może powodować skutki uboczne. Dlatego każdy przed kupnem produktu powinien przemyśleć, co jest dla niego najważniejsze.
zdrowie, stop białej śmierci, słodziki, fit