Erytrytol zdrowszym zamiennikiem cukru

Nowy cukier czy chwilowa moda?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o złym oddziaływaniu cukru na organizm człowieka. Ludzie zaprzestają słodzenia napojów i potraw i unikają produktów, które mają w składzie cukier. Niektórzy eliminują z diety biały cukier z konieczności- walcząc z cukrzycą, zespołem metabolicznym, zespołem policystycznych jajników czy stłuszczeniem wątroby. Inni czynią tak bo dbają o swoje zdrowie i wiedząc o potencjalnym toksycznym wpływie cukru na organizm człowieka wolą zapobiegać chorobom niż później je leczyć. Jest też grupa osób, która z cukru rezygnuje tylko kiedy przechodzi na dietę i stara się zachować deficyt kaloryczny. Wszystkie to grupy osób łączy jedno-chęć znalezienia zdrowego zamiennika, którego można używać ciesząc się słodkim smakiem i nie ponosząc tego konsekwencji.

Czym jest erytrytol?

Odpowiedzią na potrzeby tych grup wydaje się być własnie erytrytol, produkt pochodzenia naturalnego. Znajdziemy go w owocach, wodorostach a także w czerwonym winie. Na potrzeby przemysłu spożywczego otrzymywany jest najczęściej na drodze fermentacji glukozy lub glicerolu przy użyciu mikroorganizmów. Erytrytol nie ma kalorii a smakuje i wygląda niemal indentycznie jak sacharoza. Sprzedawany jest w sklepach ze zdrową żywnością, ale znajdziemy go też w zwykłych supermarketach. Jest droższy od cukru, ale kupując Erytrytol 1 kg na pewno uda się wydać mniej niż przy zakupie tego produktu w mniejszych opakowaniach. Jest dobrze tolerowany przez organizm i wydalany w całości z moczem. Robi więc wielką karierę jako składnik produktów spożywczych i uważa się go za odpowiedniego dla osób chorych metabolicznie. Jest też przyjazny dla naszych zębów. Nie fermentuje w ustach i nie przyczynia się do powstawania próchnicy i używany bywa nawet do usuwania płytki nazębnej.

Inne zdrowe słodzidła 

Osoby unikające cukru stosują też ksylitol lub stewię. Szczególnie ta druga zasługuję na uwagę. Obecne w tej roślinie glikozydy nadają jej słodki smak. Minusem stosowania stewii jest obecność charakterystycznego posmaku, który nie każdemu odpowiada.